Wiedza o filtracji

HomeWaterFilters - krystalicznie czysta woda

Wykres skuteczności różnych technologii filtracji

Poniższy wykres przedstawia skuteczność różnych technologii filtracji w usuwaniu różnych kategorii zanieczyszczeń z wody. Tylko odwrócona osmoza ma zdolność usuwania wszystkich kategorii zanieczyszczeń i mikrozanieczyszczeń, których wiele można znaleźć w wodzie wodociągowej.

Technologie filtracji wody pitnej

Czytając powyższy diagram od prawej do lewej, można zobaczyć skuteczność następujących technologii filtracji wody pitnej:

Filtracja cząstek stałych (Conventional Particle Filtration)

Powszechnie określana jako filtracja węglowa, filtracja cząsteczkowa okazała się bardzo skuteczna na obszarach ze źródłem czystej wody, ponieważ usuwa duże (mniej szkodliwe) ciała stałe, takie jak włosy, zarodniki roślin i piasek na plaży.

Niestety, w zanieczyszczonych obszarach filtry te nie są w stanie odpowiednio usunąć najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń i faktycznie bardzo szybko się zapychają, a często (jeśli nie są wymieniane bardzo regularnie) woda z filtra jest jeszcze bardziej zanieczyszczona niż woda źródłowa w wyniku przepełnienia lub efektu płukania wstecznego.

Mikrofiltracja

Aplikacja filtracyjna oparta na membranie, która jest w stanie odfiltrować bakterie i inne szkodliwe zanieczyszczenia, takie jak azbest.

Ultrafiltracja

Powszechnie nazywana filtracją UV, jest bardzo skuteczna w usuwaniu wirusów, bakterii i niektórych chemikaliów.

Jest często stosowany w połączeniu z innymi technologiami membranowymi, które są w stanie usunąć mniejsze, bardziej szkodliwe zanieczyszczenia

Nanofiltracja

Inną technologią membranową i jej główną zaletą jest to, że zatrzymuje większość minerałów w wodzie. Nie ma jednak zdolności usuwania jonów metali, promieni atomowych i niektórych metali ciężkich, jeśli są obecne w wodzie źródłowej.

Technologia filtracji wody metodą odwróconej osmozy (RO - Reverse Osmosis)

Ostatecznie, chociaż wszystkie powyższe technologie mają swoje zalety, wybór najlepszej technologii filtrowania wody pitnej sprowadza się do otrzymania wody najlepszej jakości. Powyższy schemat wyraźnie pokazuje, że tylko odwrócona osmoza jest w stanie usunąć z każdej próbki wody wszystkie zanieczyszczenia (obszar niebieskiej ramki na powyższym schemacie) , w tym wszystkie metale ciężkie, które niestety pozostają w naszym organizmie przez dłuższy czas. Jest to zdecydowanie najlepszy filtr, który zapewni, że woda będzie zdatna do picia.

Odwrócona osmoza jako technologia istnieje już od ponad pięćdziesięciu lat i jest używana przez NASA od lat 70-tych. Dostosowując rozwiązania dla naszych klientów, rekomendujemy i stosujemy wyłącznie uznane marki i dostawców. Ich membrany okazują się najbardziej niezawodne pod względem wydajności i mają najbardziej zrównoważoną żywotność.

Bycie dobrze poinformowanym o kwestiach zdrowotnych jest koniecznością w dzisiejszym świecie i zawsze dodaje otuchy, dlatego w sprawach dotyczących jakości wody pojawia się często następujące pytanie dotyczące odwróconej osmozy:

„Czy odwrócona osmoza dosłownie odfiltrowuje wszystko z wody, w tym minerały?”

Odpowiedź jest taka, że odfiltrowuje większość minerałów w procesie, ale należy pamiętać o tym, że woda nie była i nigdy nie będzie głównym źródłem naszego spożycia minerałów. Zdrowa, zbilansowana dieta (warzywa i owoce, produkty zbożowe i suche nasiona roślin strączkowych, mleko i przetwory mleczne, mięso, wędliny, drób, ryby, jaja, tłuszcze: roślinne i zwierzęce - link) powinna pokrywać zapotrzebowanie organizmu w tym zakresie. Ważna jest też zawartość minerałów w wodzie, dlatego nasze zestawy filtrów posiadają zawsze wkład „remineralizujący” i "jonizujący", tak jak w proponowanym przez nas filtrze 7-mio stopniowym. 

Użycie pomp w technologiach filtracji RO

W przypadku wystąpienia niskiego ciśnienia w sieci wodociągowej można w zestawach filtrów RO można stosować pompę elektryczną lub pompę Permeate (która jest pompą mechaniczną, tj. bez podłączenia elektrycznego).

Na razie nie posiadamy w swojej ofercie filtrów z pompami, ale jeśli zajdzie potrzeba u klienta to możemy podejść indywidualnie i z odpowiednią korektą ceny zainstalować pompę. W zdecydowanej większości przypadków fachowa instalacja i regulacja filtra w połączeniu z zestawem ROPowerPack powinna wystarczyć.

Pompa elektryczna jest efektywniejsza od pompy Permeate gdyż pobiera energię z gniazdka elektrycznego, natomiast pompa Permeate czerpie energię tylko z odrzutu wody. Pompę elektryczną do filtra, montuje się wówczas, gdy ciśnienie wody w instalacji jest niższe niż 2-2,5 bar, które to ciśnienie jest minimalnym, wymaganym do pracy filtrów RO. Zalecane jest montowanie pompy przy ciśnieniach poniżej 3 bar.

Na kompletny zestaw składają się:

  • pompa elektryczna z zasilaczem

  • czujnik wysokiego ciśnienia, wyłączający pompę po uzupełnieniu zbiornika wody czystej

  • czujnik niskiego ciśnienia, zabezpieczający pompę przed pracą "na sucho"

Pompa stabilizuje ciśnienie na membranie na poziomie ok. 4 bar (dla ciśnienia wejściowego ok. 1 bar). Przy wyższym ciśnieniu wejściowym, ciśnienie na wyjściu z pompy będzie wyższe (maksymalnie ok. 8 bar). Przepływ wody: maksymalnie ok. 1 litr/min.

Jeżeli Twój system odwróconej osmozy, produkuje wodę powoli, gdyż masz niskie ciśnienie w instalacji wodnej, wybór pompy elektrycznej jest możliwym rozwiązaniem.

Pompa Permeate wykorzystuje energię wody odpadowej do napełniania wodą zbiornika magazynowego.

Standardowy filtr RO (bez pompy) jest sterowany przez automatyczny system odcięcia, który wyłącza wytwarzanie wody, gdy ciśnienie w zbiorniku osiągnie około 2/3 ciśnienia wody na wlocie, tj. jeśli ciśnienie wody na wejściu wynosi 4 bar twój filtr RO wytwarzać i magazynować wodę, gdy ciśnienie w zbiorniku osiągnie około 2,6 bara. W przypadku większości gospodarstw domowych filtr RO będzie doskonale działać bez pompy.

Ten sam filtr RO ale z pompą Permeate i ciśnieniem 4 bar będzie nadal wytwarzać wodę i napełniać zbiornik, dopóki ciśnienie w zbiorniku nie osiągnie prawie 4 bar. Jest to szczególnie przydatne w przypadku instalacji niskociśnieniowych. Jeśli, na przykład, masz studnię, która daje tylko 2,4 bar to standardowy filtr RO bez pompy będzie działać ale z obniżoną efektywnością a ciśnienie w zbiorniku osiągnie tylko około 1,6 bar. Dzięki pompie Permeate urządzenie zapewni prawie całe 2,4 bara w zbiorniku.

Zalety pompy Permeate:

  • znacznie lepsze ciśnienie wody ze zbiornika, szczególnie w instalacjach niskociśnieniowych.

  • brak prądu elektrycznego i brak połączenia elektrycznego (w porównaniu z elektrycznymi pompami wspomagającymi).

znacznie większa wydajność, czyli mniejszy udział odrzucanej wody

Wady ekologicznej technologii oszczędzania wody:

  • Lekki przerywany huk – niezbyt głośno, ale będziesz wiedzieć, kiedy to działa.

Użycie dodatkowego by-pass FR-FLUSH

Do filtra RO można dodać także zestaw by-pass FR-FLUSH, który wydłuża żywotność Membrany RO nawet o kilka lat. By-pass FR-FLUSH jest montowany jest do obecnego ogranicznika przepływu i służy do wypłukiwania osadów z membrany RO.

Membranę należy przepłukać 1 raz na miesiąc podczas pracy systemu, otworzyć zawór BYPASSU tak, aby woda mogła bez ograniczeń wydostawać się do kanalizacji a następnie zamknąć zawór po około 1-2 minutach. Czynność pozwala na przepłukanie membrany RO pod wysokim ciśnieniem.

Restryktor, ogranicznik przepływu do membran RO

Ogranicznik przepływu (ścieku) stosowany w systemach odwróconej osmozy, na odpływie brudnej wody z membrany do ścieku. Ogranicznik przepływu dostosowany do membran o konkretnej wydajności membrany RO np. ogranicznik 420 cc/min (cubuc centimeters / minute, czyli centymetrów kwadratowych/ minutę)  jest odpowiedni do  membrany o wydajności 75 GPD (280 litrów / 24h). Membrany o tej wydajności zapewniają do 280 litrów wody na dobę i są najczęściej spotykane na rynku. 

*420 cc/min = 0,42 litra/min

*75 GPD znaczy 75 galonów na dzień (1 galon to ok. 3,78 litra)

Ogranicznik przepływu do ścieku ma zasadnicze znaczenie dla prawidłowego działania filtra odwróconej osmozy. Wymuszany przez niego przepływ wody, decyduje o opłukiwaniu membrany, czyli zbieraniu na bieżąco zebranych przez membranę zanieczyszczeń i wypłukiwaniu ich do kanalizacji. W przypadku bardzo zanieczyszczonej wody (głównie wapniem i żelazem) ogranicznik warto wymieniać co kilka lat, aby zapewnić membranie osmotycznej opłukiwanie z odpowiednią intensywnością.

Można także zastosować dodatkowo by-pass FR-FLUSH (opisany poniżej na tej stronie), który jeśli jest stosowany regularnie co miesiąc wydłuża żywotność Membrany RO i ogranicznika przepływu nawet o kilka lat. FR-FLUSH jest montowany do ogranicznika przepływu i służy do wypłukiwania osadów/zanieczyszczeń z membrany RO specjalnym by-passem omijającym ogranicznik ( wtedy zanieczyszczenia omijają ogranicznik i w ten sposób wydłuża się jego żywotność).

*FR-FLUSH znaczy Flow Restrictor FLUSH

Dobór ograniczników do membran:

  • Membrana 50GPD - ogranicznik 350 cc/min

  • Membrana 75GPD - ogranicznik 420 cc/min

  • Membrana 100GPD - ogranicznik 500/550 cc/min

  • Membrana 300GPD - ogranicznik 1200 cc/min

Zawór czterodrożny do systemów RO

Zawór czterodrożny stosowany w większości filtrów ze zbiornikiem decyduje o prawidłowym działaniu filtra odwróconej osmozy. Do zaworu czterodrożnego podłącza się z jednej strony dopływ wody do membrany RO a z drugiej wodę po membranie RO idącą na zbiornik.

Zawór automatycznie odłącza dopływ wody do filtra po uzupełnieniu zbiornika magazynującego wodę czystą. Zawór działa na zasadzie wyrównania ciśnienia znajdującego się po obydwu stronach membrany, która zamontowana jest w jego wnętrzu.Awaria zaworu jest jedną z najczęstszych przyczyn niekontrolowanego wypływu wody do kanalizacji.

Zawór jest częścią eksploatacyjną i po kilku latach należy go wymienić.