O zaletach i wadach

HomeWaterFilters - krystalicznie czysta woda

Zalety
Stały dostęp do świeżej wody - nic prostszego!

Systemy odwróconej osmozy to bardzo dobre zastępstwo wody butelkowanej. Oczyszczoną wodę pobiera się za pomocą dołączonej do zestawu wylewki. To gwarantuje dostęp do świeżej wody w każdych ilościach, o każdej porze. Jest to wygodny sposób, ponieważ można zapomnieć o dźwiganiu ciężkich zgrzewek z plastikiem do domu i poszukiwaniem miejsca na ich przechowywanie. Przy okazji zostaje wyeliminowany kłopot z dużą ilością zajętego miejsca w koszu przez zużyte plastiki.

Oszczędność dla tych, którzy kochają pić wodę

Systemy odwróconej osmozy są szczególnie polecane wszystkim, którzy kochają pić dużo wody, a więc między innymi: całym rodzinom, które wyrobiły w sobie taki nawyk, sportowcom, osobom będącym na diecie. Urządzenia oczyszczające wodę pitną na bieżąco w kuchni w takich przypadkach okazują się bardziej rentowne w utrzymaniu niż stałe zakupy wody butelkowanej, której koszt jest znacznie wyższy. Czy wiecie, że realne koszty produkcji wody sprzedawanej w butelkach to tylko 4% ceny właściwej? Na resztę składają się koszty dystrybucji, reklamy, transportu, produkcji opakowania. Dzięki odwróconej osmozie zapłacimy mniej za smaczną i oczyszczoną wodę oraz jednocześnie będziemy chronić środowisko. Zyski i koszty.

Woda do odżywek dla najmłodszych

Wody niskozmineralizowane są szczególnie polecane w żywieniu małych dzieci i niemowląt, które mają znacznie niższe zapotrzebowanie na składniki mineralne w diecie niż osoby dorosłe. Między innymi z tego względu woda po odwróconej osmozie świetnie nadaje się do sporządzania odżywek dla dzieci.

Doskonała do przemywania

Krystalicznie czysta woda przefiltrowana przez system odwróconej osmozy doskonale nadaje się do przemywania warzyw, owoców, ale także delikatnych powierzchni. Z pewnością po wyschnięciu nie pozostawi zacieków i śladów na szkłach okularów. Wiele osób poleca ją także do przemywania soczewek.

Idealna do sprzętu AGD

Oczyszczona przez odwróconą osmozę woda nie pozostawia po sobie osadów, nawet pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki temu bardzo dobrze skorzystać z niej, jeśli musimy uzupełnić ekspres do kawy, żelazko lub parowar. Z pewnością nie pozostanie po niej kamień, co ma znaczący wpływ na brak awarii oraz zwiększenie żywotności kuchennych sprzętów.

Najlepsza do akwarium i podlewania roślin

Woda po odwróconej osmozie jest miękka, nie posiada chloru, ani żadnych innych substancji mogących mieć negatywny wpływ na środowisko, w jakim żyją ryby lub na proces rozrostu roślin. Oczyszczona woda jest neutralna, nie musi odstać, by nadawać się do podlewania lub napełnienia akwarium. Filtrowana woda w akwarystyce często stanowi materiał wyjściowy do przygotowania środowiska hodowli większości gatunków ryb oraz roślin, niezależnie od tego, czy w akwarium znajdą się gatunki słodkowodne czy słonowodne.

Wady systemów odwróconej osmozy

Mimo tak wielu zalet podnoszących znacznie komfort życia i korzystania z wody, systemy odwróconej osmozy nie są idealne i posiadają kilka cech charakterystycznych, które u niektórych użytkowników mogą stanowić problem.

Potrzebuje przestrzeni na montaż

Minusem przede wszystkim może być znalezienie odpowiedniego miejsca na montaż. Systemy odwróconej osmozy potrzebują też do działania dodatkowego zbiornika na magazynowanie wody, który zajmuje trochę miejsca.

Inną kwestię związaną z montażem stanowi wylewka dodawana do zestawu. Należy liczyć się z tym, że trzeba będzie wywiercić na nią dodatkowy otwór w okolicy zlewozmywaka. Na szczęście nie zawsze jest to konieczne. Dla osób ceniących estetykę proponuje się wylewki trójdrożne lub czterodrożne. Montuje się je zamiast tradycyjnej baterii. Dzięki nim można pobierać wodę bezpośrednio z wodociągu lub filtrowaną do picia.

Warto pamiętać, że odwrócona osmoza musi zostać podpięta do odpływu do kanalizacji. W większości przypadków nie stanowi to większego problemu i sporo użytkowników decyduje się na samodzielny montaż tych urządzeń. Jeśli ktoś jednak nie czuje się na siłach, musi liczyć się z kosztem instalacji przez naszą ekipę serwisową.

Generuje koszty eksploatacyjne

Wkłady w systemach odwróconej osmozy nie są wieczne i należy pamiętać o ich regularnej wymianie. To oczywiście generuje dodatkowe koszty związane z zakupem. Znacznie rzadszej wymianie podlega membrana osmotyczna. Jej żywotność jest uzależniona od jakości filtrowanej wody, jednak szacuje się ją na kilka lat (nawet do 5).

Oprócz kosztu zakupu wkładów, warto jeszcze wziąć pod uwagę coroczną dezynfekcję całego systemu w celu zachowania wysokiej higieny i bezpieczeństwa filtracji wody. Koszty eksploatacji nie są więc specjalnie wysokie, jednak należy je brać pod uwagę. Zyski i koszty

Powoduje odrzut wody do kanalizacji

Odwrócona osmoza, ze względu na dużą dokładność filtracji oraz swoje cechy charakterystyczne, należy do typu filtrów kuchennych powodujących odrzut wody do kanalizacji. W systemach starszego typu było to nawet 5 litrów na litr przefiltrowanej wody. Obecnie są to wartości o wiele mniejsze, bo około 2-3 litrów. Koncentrat z zanieczyszczeniami nie musi stanowić jednak odrzutu nie do wykorzystania. Wiele osób zbiera go i używa do podlewania ogrodu lub spłukiwania toalety.

Sporna kwestia minerałów

Na koniec pozostała jedna z najbardziej spornych kwestii, czyli ta dotycząca minerałów zawartych w wodzie. Wiele osób nie chce się zdecydować na odwróconą osmozę ze względu na możliwość występowania mniejszej ilości minerałów bądź ich całkowity brak, a przez to konsekwencje w braku zaspokajania dziennego zapotrzebowania na wybrane substancje.

To prawda, że membrana osmotyczna w procesie oczyszczania wody usuwa z niej większość składników, w tym także minerały, jednak nie jest to powód, przez który należy się zniechęcać do tych filtrów kuchennych.

  • Po pierwsze z tego względu, że składniki odżywcze czerpiemy głównie z pokarmów i to właśnie tam minerały występują w największych ilościach. Często, aby przyjąć odpowiednią dawkę trzeba by było spożywać wodę w niewyobrażalnych ilościach, których zwyczajnie nie da się wypić.

  • Po drugie, jeśli komuś naprawdę zależy, aby jednak na co dzień spożywać wodę bogatą w minerały, jak najbardziej istnieje taka możliwość. Nasze  systemy odwróconej osmozy pozwalają na uzupełnienie oczyszczonej wody w mile widziane składniki gdyż posiadają dodatkowe wkłady, który nie służy filtrowaniu wody lecz wzbogaca ją w cenne minerały - jest to 6-ty stopień. Mowa tu o specjalnych mineralizatorach, które dodają sód, potas, magnez i wapń oraz wkładach rewitalizujących (sprawiają, że woda staje się bogata w magnez oraz wolny wodór). Dodatkowo nasze systemy odwróconej osmozy posiadają jonizatory wody w 7-mym stopniu.