Informacje o rozwiązywaniu problemów podczas używania systemu odwróconej osmozy

FAQ (najczęściej zadawane pytania)

HomeWaterFilters - krystalicznie czysta woda

Co zrobić, gdy woda, mimo napełnienia zbiornika, cały czas trafia do kanalizacji?

Zawór czterodrogowy nie zamyka dopływu wody do membrany osmotycznej. Najpierw sprawdź ciśnienie wody w sieci, które powinno być dla systemów RO co najmniej na poziomie 2,8 bar i max 6 bar. Ciśnienie możesz sprawdzić używając manometru RO z zestawu ROPowerPack, który można zakupić dodatkowo w naszej firmie. Jeśli ciśnienie wody jest cały czas za niskie to proponujemy zainstalować pompę do systemów RO. Inną przyczyną może być zbyt niskie ciśnienie poduszki powietrznej, które przy pustym zbiorniku powinno mieścić się w zakresie od 0,5 do 0,6 bar (poduszka działa jak sprężyna dociskająca zawór zwrotny oraz poduszka działa jak sprężyna wypychająca wodę ze zbiornika). Ciśnienie poduszki powietrznej możesz sprawdzić manometrem do kół samochodowych z zestawu ROPowerPack, a następnie spuścić powietrze, jeśli jest za wysokie lub dopompować pompką rowerową, jeśli jest za niskie. Inną możliwą przyczyną może być uszkodzenie zaworu czterodrogowego przez trociny lub pył, który dostał się do systemu podczas instalacji, wtedy rozwiązaniem jest wymiana zaworu na nowy. Inną przyczyną może być uszkodzenie membrany, np. uszczelki membrany. Jeśli nie potrafisz tego sam zrobić poproś lokalnego hydraulika. Wszystkie części, wkłady filtrów, membrana oraz niektóre usługi serwisowe są dostępne w naszej ofercie.

Z wylewki woda wypływa bardzo wolno lub nie wypływa wcale. Jaki może być powód?

Jeśli masz system ze zbiornikiem, najpierw sprawdź, czy zbiornik nie jest pusty i czy zawór zbiornika jest otwarty. Sprawdź również czy główny zawór z wodą jest otwarty. Po otwarciu zaworów pamiętaj, że napełnianie pustego zbiornika może zająć kilka godzin. Pojemność robocza zbiornika to ok. 50% nominalnej pojemności i zależy od ciśnienia wody w wodociągu oraz ciśnienia poduszki powietrznej w zbiorniku. Sprawdź ciśnienie wody w sieci, które powinno być dla systemów RO co najmniej na poziomie 2,8 bar i max 6 bar. Ciśnienie możesz sprawdzić używając manometru RO z zestawu ROPowerPack, który można zakupić dodatkowo w naszej firmie. Jeśli ciśnienie wody jest cały czas za niskie to proponujemy zainstalować pompę do systemów RO. Inną przyczyną może być zbyt niskie ciśnienie poduszki powietrznej, które przy pustym zbiorniku powinno mieścić się w zakresie od 0,5 do 0,6 bar (poduszka działa jak sprężyna wypychająca wodę ze zbiornika). Ciśnienie poduszki powietrznej możesz sprawdzić manometrem do kół samochodowych z zestawu ROPowerPack, a następnie spuścić powietrze, jeśli jest za wysokie lub dopompować pompką rowerową, jeśli jest za niskie. Inną przyczyną powolnego przepływu wody są prawdopodobnie zatkane filtry wstępne (żywotność ok 6-12 miesięcy) lub zużycie membrany RO (żywotność kilka lat). Wszystkie części, wkłady filtrów, membrana oraz niektóre usługi serwisowe są dostępne w naszej ofercie.

Co zrobić, gdy zbiornik wolno się napełnia?

Najpierw sprawdź jakie jest ciśnienie w instalacji wody. Jeśli ciśnienie jest niskie to membrana nie będzie wydajna i mniej czystej wody zostanie wyprodukowane. Ciśnienie wody dla systemów RO powinno być co najmniej na poziomie 2,8 bar i max 6 bar. Ciśnienie możesz sprawdzić używając manometru RO z zestawu ROPowerPack, który można zakupić dodatkowo w naszej firmie. Jeśli ciśnienie wody jest cały czas za niskie w Twojej instalacji to proponujemy zainstalować pompę do systemów RO. Zwróć również uwagę czy nie zużyły się wkłady wstępnego oczyszczania i czy nie zapchała się membrana. Problemem może też być zbyt niska temperatura wody z wodociągu. Wszystkie części, wkłady filtrów, membrana oraz niektóre usługi serwisowe są dostępne w naszej ofercie.

Co zrobić, gdy z jakiegokolwiek miejsca układu RO leci woda?

Należy jak najszybciej zakręcić zawór główny RO doprowadzający wodę do układu. Odnaleźć przyczynę wycieku, naprawić nieszczelność oraz przetestować układ po otwarciu zaworu głównego przez ok 2h aby sprawdzić czy wyciek został naprawiony. Jeśli nie potrafisz tego sam zrobić poproś lokalnego hydraulika. Wszystkie części, wkłady filtrów, membrana oraz niektóre usługi serwisowe są dostępne w naszej ofercie.

Co zrobić, gdy ze zbiornika Ro wypływa woda?

Gdy spod zaworu wypływa woda to przyczyną może być przekręcony gwint zaworu, gwint na zbiorniku lub brak uszczelki pod zaworem. W przypadku podejrzenia braku uszczelki spuść wodę ze zbiornika, a następnie odkręć zawór i sprawdź, czy jest uszczelka. Jeśli uszkodzony jest gwint zbiornika, gwint zaworu lub w skrajnych przypadkach oba gwinty to wymień uszkodzone elementy na nowe. Jeśli nie potrafisz tego sam zrobić poproś lokalnego hydraulika. Wszystkie części, wkłady filtrów, membrana oraz niektóre usługi serwisowe są dostępne w naszej ofercie.

Co robić, gdy spod złączek wypływa woda?

Takie sytuacje zdarzają się to bardzo rzadko i mogą wystąpić w przypadku przesuwania systemu lub gdy gwałtownej zmiany ciśnienia wody. W tym przypadku jak najszybciej odetnij dopływ wody poprzez zakręcenie zaworów głównego RO i wymień uszkodzoną część na nową. Jeśli nie potrafisz tego sam zrobić poproś lokalnego hydraulika. Wszystkie części, wkłady filtrów, membrana oraz niektóre usługi serwisowe są dostępne w naszej ofercie.

Co zrobić, gdy system RO dostarcza mętną i niesmaczną wodę?

Taka sytuacja może być wynikiem uszkodzenia membrany i zużycia wkładów filtracyjnych. Wszystkie części, wkłady filtrów, membrana oraz niektóre usługi serwisowe są dostępne w naszej ofercie.

Co wpływa na przedłużenie żywotności systemu RO?

Najważniejszym elementem jest dbanie o regularny serwis urządzenia, tj. wymienianie wkładów oraz sprawdzanie ciśnienia wody. Dobrą praktyką jest też przynajmniej raz w tygodniu całkowicie opróżnić zbiornik na czystą wodę. Dzięki temu utrzymasz wysoką wydajność membrany i przedłużysz jej żywotność.

Jaka może być max. długość wężyków z systemu RO do zbiornika i wylewki?

Maksymalna długość wężyka z systemu RO do zbiornika i do wylewki powinna przy przewodzie wąskim (¼" - 6 mm) wynosić 1 metr, ponieważ z każdym metrem ciśnienie wody będzie coraz mniejsze (o ok. 0,1 bar). Jeśli musisz użyć dłuższych wężyków, tj. > 1 metra, to wtedy polecamy ROPowerPack oferujący przewody o większej średnicy tj. 3/8” - 1 cm, które mogą częściowo rozwiązać problem spadku ciśnienia występujący na długich i wąskich wężykach ¼ “ - 6 mm. Ciśnienie w układzie RO możesz sprawdzić używając manometru RO z zestawu ROPowerPack, który można zakupić dodatkowo w naszej firmie. Jeśli ciśnienie wody jest cały czas za niskie to proponujemy zainstalować pompę do systemów RO. Inną przyczyną może być zbyt niskie ciśnienie poduszki powietrznej, które przy pustym zbiorniku powinno mieścić się w zakresie od 0,5 do 0,6 bar (poduszka działa jak sprężyna wypychająca wodę ze zbiornika). Ciśnienie poduszki powietrznej możesz sprawdzić manometrem do kół samochodowych z zestawu ROPowerPack, a następnie spuścić powietrze, jeśli jest za wysokie lub dopompować pompką rowerową, jeśli jest za niskie. Zwróć uwagę, by nie uszkodzić i nie odkształcać wężyków. Jeśli wężyk ulegnie złamaniu, może dojść do spadku ciśnienia a w najgorszym przypadku do przecieku i zalania. Jedną z opcji ROPowerPack jest zakupienie zaworu antyzalaniowego. Wszystkie części, wkłady filtrów, membrana oraz niektóre usługi serwisowe są dostępne w naszej ofercie

Co zrobić, jeśli wężyk zbyt luźno leży w złączce?

Wyjmij wężyk ze złączką, utnij go prostopadle, następnie dociśnij go maksymalnie.

Jak dokręcać plastikowe złączki, czy można używać narzędzi?

Plastikowe złączki dokręcaj lekko, ponieważ nakrętki mogą łatwo pęknąć. Dotyczy to również trójników i kolanek.

Co jest przyczyną zbyt małej ilości wody w zbiorniku?

Przyczyną może być zbyt wysokie ciśnienie powietrza w poduszce powietrznej zbiornika lub niskie ciśnienie wody w sieci (wynoszące poniżej 2,8 bar). Najpierw sprawdź ciśnienie wody w sieci, które powinno być dla systemów RO co najmniej na poziomie 2,8 bar i max 6 bar. Ciśnienie możesz sprawdzić używając manometru RO z zestawu ROPowerPack, który można zakupić dodatkowo w naszej firmie. Jeśli ciśnienie wody jest cały czas za niskie to proponujemy zainstalować pompę do systemów RO. Inną przyczyną może być zbyt niskie ciśnienie poduszki powietrznej, które przy pustym zbiorniku powinno mieścić się w zakresie od 0,5 do 0,6 bar (poduszka działa jak sprężyna wypychająca wodę ze zbiornika). Ciśnienie poduszki powietrznej możesz sprawdzić manometrem do kół samochodowych z zestawu ROPowerPack, a następnie spuścić powietrze, jeśli jest za wysokie lub dopompować pompką rowerową, jeśli jest za niskie.

Co zrobić, gdy mam zbyt niskie ciśnienie wody w sieci?

Nasze urządzenia RO mogą pracować z ciśnieniem wynoszącym poniżej 2,8 bar, lecz ich efektywność będzie wtedy niska. Wtedy dla zachowania należytej wydajności systemu zastosuj pompę wspomagającą lub zmień konfigurację urządzenia.

Co zrobić gdy w sieci występuje zbyt duże ciśnienie, powyżej 6 bar?

Niezbędny będzie reduktor ciśnienia by zapobiec możliwości uszkodzenia systemu i zalania pomieszczenia.

Co może być przyczyną, gdy na zbiorniku lub systemie RO skrapla się woda?

Skraplanie się wody to normalne zjawisko I występuje wówczas, gdy występuje duża różnica temperatur między wodą zasilającą a pomieszczeniem, w którym jest zainstalowany system RO. Jeśli chcesz przeciwdziałać efektom skraplania to podłóż pod system gumową lub plastikową podkładkę. W przeciwnym razie płyta szafki, w której stoi sprzęt może się zniszczyć.

Co może być przyczyniać się do szybkiego zapchania membrany?

Przyczyn może być wiele. Do szybkiego zapchania membrany może doprowadzić brak wymiany w odpowiednim czasie wkładów filtrów wstępnych. Kolejną przyczyną może być niezgodna ze specyfikacją temperatura wody. Inną przyczyną może być niewypłukanie wkładu węglowego w trakcie instalacji lub serwisu. Kolejny przyczyna to zbyt duża twardość wody, która może zdeformować membranę.

W jaki sposób można zmiękczyć wodę?

Można zastosować zmiękczacze wody jeśli twardość wody w Twojej nieruchomości wynosi powyżej 500F. Zakup zmiękczenie wody do twardości powyżej 250F co wpłynie na żywotność membrany.

Jak dobrać ogranicznik przepływu - restryktor?

Restryktory są dobierane przez producenta systemu RO do rodzaju membrany oraz standardowej jakości wody i temperatury. Montaż nieoryginalnego elementu może skutkować zwiększeniem odrzutu do ścieków.

Co zrobić, gdy przy czterodrożnym zaworze lub zaworze jednokierunkowego przepływu słychać szum?

Konieczne będzie odpowietrzenie układu poprzez parokrotnie spuszczenie wody z wylewki przy zamkniętym zaworze zbiornika. Jeśli to nie poskutkuje, skontroluj ciśnienie powietrza w zbiorniku.

W jaki sposób wkładamy wężyk do złączki?

By połączyć wężyk ze złączką, wciśnij go w nią na maksymalną głębokość (ok. 10 milimetrów), tj. do wyczuwalnego oporu. Jeśli wciśniesz go zbyt płytko to, może to doprowadzić do przecieku na połączeniu. Jeśli chcesz natomiast rozłączyć złączkę, dociśnij pierścień, który okala wężyk do obudowy złączki i wysuń wężyk.

Jak najskuteczniej uszczelnić połączenie gwintowane w systemach RO?

Należy użyć do tego celu taśmę teflonową.