Informacje o procesie odwróconej osmozy

FAQ (najczęściej zadawane pytania)

HomeWaterFilters - krystalicznie czysta woda

Czy woda otrzymana w procesie odwróconej osmozy jest wskazana dla dzieci??

Woda z systemu odwróconej osmozy jest wskazana dla dzieci, gdyż ich organizm jest wyjątkowo wrażliwy na szkodliwe związki znajdujące się w wodzie z kranu takie jak chlor lub związki chloro pochodne.

Jaki jest wpływ wody z procesu odwróconej osmozy na smak napojów?

Proces odwróconej osmozy pozbawia wodę z zanieczyszczeń, które negatywnie wpływają zapach i smak napojów. Wada osmotyczna wzmacnia zapach i smak napojów dzięki rozpuszczonym w wodzie gazom jak dwutlenek węgla, azot i tlen, które przedostają się przez membranę osmotyczną.

Czy woda po odwróconej osmozie jest idealna do gotowania?

Oczyszczona woda pozytywnie wpływa na smak i dzięki temu zupy, sosy, kawy i herbaty przygotowane na bazie filtrowanej wody zawsze będą wyglądały apetycznie, a ich smak i aromat będą głębokie. Dość częstym kłopotem w przypadku wody surowej (niefiltrowanej) jest wysoki stopień twardości a wytrącający się osad może być widoczny w daniach i napojach w formie białych opiłków. Nie jest to zbyt estetyczne i z pewnością chcielibyśmy uniknąć takiego efektu, zwłaszcza kiedy zapraszamy do domu gości i chcemy ich poczęstować czymś pysznym. Dzięki odwróconej osmozie będą zachwyceni serwowanym poczęstunkiem.

Jaka jest różnica między wodą destylowaną i wodą osmotyczną?

Woda osmotyczna zawiera mikroelementy i jest smaczna natomiast woda destylowana w smaku jest mdła i niesmaczna oraz pozbawiona rozpuszczonego w wodzie dwutlenku węgla i tlenu, które decydują o smaku wody. Należy podkreślić, że proces destylacji nie usuwa całości produktów chlorowania wody, a przez woda destylowana może zawierać szkodliwe dla naszego zdrowia związki.

Jakie dodatkowe korzyści daje stosowanie wody osmotycznej?

Najważniejszym aspektem jest zdrowie. Twarda, zanieczyszczona i chlorowana woda może prowadzić do wielu problemów z cerą. Zamiast stosować specjalne kosmetyki chroniące naszą skórę można zainwestować w czystą wodę z systemu RO, która pozwoli nam zachować naturalną ochronną skóry. Lekarze zalecają picie dużej ilości czystej wody w celu zachowania dobrej kondycji naszego organizmu a przypadku osób ze skłonnościami do tworzenia się kamieni w woreczku żółciowym i nerkach jest to wręcz warunek konieczny. Woda z odwróconej osmozy ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy u ludzi. Drugim aspektem jest wpływ wody na stan artykułów gospodarstwa domowego (żelazka, czajniki, ekspresy do kawy itp.). Sprzęty te zakamieniają się, jeśli używamy nieoczyszczonej wody natomiast woda z filtrów RO zwiększa ich żywotność, co przekłada się na oszczędności w domowym budżecie.

Jaka jest różnica między filtrami odwróconej osmozy i tradycyjnymi filtrami?

W tradycyjnych filtrach producenci do filtracji używają takich elementów, jak bawełniane sznurki, ziemia okrzemkowa, węgiel czy piasek. W systemach odwróconej osmozy głównym elementem filtrującym jest membrana, posiadająca półprzepuszczalną błonę. Błona ta zatrzymuje mikroskopijne zanieczyszczenia rozpuszczone w wodzie. W efekcie przez membranę przechodzą jedynie molekuły czystej wody, natomiast cała reszta jest usunięta z systemu. Szczegółowe informacje nt. tego co filtruje system RO można znaleźć na naszej stronie.

Czy proces odwróconej osmozy usuwają sól z wody?

Tak, ponieważ proces odwróconej osmozy wykorzystywany jest w systemach odsalania wody morskiej, aby uzyskać wodę pitną. Filtry odwróconej osmozy polecane są osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze, którym lekarze zalecili dietę opartą o posiłki i napoje z małą zawartością soli. Szczegółowe informacje nt. tego co filtruje system RO można znaleźć na naszej stronie.

Czy filtry RO (odwróconej osmozy) usuwają wirusy i bakterie z wody?

Tak. System z membraną osmotyczną dostarcza wodę sterylnie czystą i usuwa z niej wszelkie mikroorganizmy, gdyż błona membrany ma o wiele mniejsze otwory niż rozmiar wirusów i bakterii. Należy jednak zachować sterylność podczas procesu montażu, by wtórnie nie skazić układu, który magazynuje wodę pitną. Należy także regularnie dezynfekować układ osmozy raz na rok. Szczegółowe informacje nt. tego co filtruje system RO można znaleźć na naszej stronie.

Jaka jest historia systemów odwróconej osmozy?

Technologia odwróconej osmozy wprowadzono do powszechnego użytku dopiero w roku 1962 w Stanach Zjednoczonych na potrzeby wojska z produkcją na poziomie 3000 litrów wody osmotycznej dziennie. Od tego momentu powstały tysiące firm wykorzystujących system odwróconej osmozy do oczyszczania wody pitnej. Podczas operacji "Pustynna Burza", amerykańska armia wykorzystała blisko 8 tysięcy membran osmotycznych. Systemy tego typu cieszą się wciąż niezmienną popularnością na Bliskim Wschodzie. W miejscowościach nadmorskich, które są pozbawione naturalnych źródeł, właśnie w taki sposób pozyskuje się słodką wodę.

Co zrobić, gdy w wodzie znajduje się dużo żelaza?

Należy zastosować tak zwane odżelaziacze, czyli filtry odżelaźniające.